استاد کریم محمود حقیقی عارف بالله 

استاد گرانقدر جناب آقای کریم محمود حقیقی از شاگردان برجسته حضرت آیت الله نجابت در آغاز جوانی از تقوا و تهجد بهره ها داشت به طوری که با مادر متدیّن خود اغلب سحرها بر می خاست و با معبود خود به راز و نیاز می پرداخت و شب های جمعه را غالباً در حرم حضرت احمد بن موسی ( شاهچراغ ) احیا می داشت .

 

 

معلّمی متدیّن به نام مرحوم حبیب مشکبار اخلاق اسلامی و اصول عقاید به وی می آموخت .

از همان دوران علاقه و انس به تنهایی و نیز تفکر و نظاره ی آسمان او را از مجالس دعا و جمع دوستان جدا می کرد ، به گونه ای که گاهی او را به تصوف و دیوانگی منتسب می کردند .

از جمع دوستان کناره می گرفت و در کناره جویبارها تنها ، به دنبال گمشده جان می گشت ؛ گمشده ای که ندیده و نشناخته ، دوستش داشت و به آن عشق می ورزید . بعد از توسل و عرض حاجت به محضر مولا امام امیرالمومنین ، در عالم رویا به حضور حضرت امام زمان ( عجل الله تعالی فرجه ) شرفیاب شد و عرض حاجت و آرزوی انتظار نمود و مورد تفقد قرار گرفت . از این رویا بسیار تحت تاثیر قرار گرفته ، توجه به معنی و مراقبت در شرعیات را پیشه نمود .

در هجده سالگی کتابی در موضوع عبور از مجاز و روی آوردن به حقیقت به نام طوفان عشق نگاشته و به چاپ رساند . حضرت آیت الله نجابت بعد از رسیدن به درجه اجتهاد در مراجعت از نجف اشرف به طرف شیراز ، کتاب مذکور را در دست کسی می بینند و علاقمند دیدار مولف می شوند . در اولین ملاقات به نحو عجیبی آن بزرگوار به ایشان پیشنهاد رفاقت و دوستی می فرماید . شاگرد که گویی گمشده خود را یافته ، خود را با تمام وجود به آن مرشد کامل و عارف متاله تسلیم می نماید .

 

استاد حقیقی به همراه یکی از یاران و به امر استاد خود برای زیارت و کسب فیض از حضرت آیت الله حاج آقا جواد انصاری ( استاد آیت الله نجابت ) عازم همدان می شود و در آنجا با استقبال گرم حضرت استاد مواجه می شوند ، گویی آن ها از قبل هم دیگر را می شناسند . چند روزی که در محضر ایشان بودند ، حداکثر استفاده و کسب فیض نموده و به شیراز مراجعت می کنند .

جناب استاد حقیقی در زمان مرحوم آیت الله نجابت و با تایید ایشان بیش از چهل سال ، جلسات هفتگی برای جوانان و شیفتگان علوم و معارف الهی تشکیل می دادند و پویندگان راه کمال را هدایت و ارشاد می نمودند ، که بسیار مورد توجه استاد بود و جلساتی را نیز خود آقا شرکت می فرمود و هم اکنون نیز همان برنامه ها ادامه دارد . خداوند بر تاییدات ایشان بیفزاید .

حدود ده سال قبل از فوت مرحوم آیت الله نجابت بعضی از خواهران تحصیل کرده تقاضای تشکیل جلسه ی ویژه ی خانم ها کردند . استاد حقیقی می فرمایند : باید از استادم اجازه بگیرم . و ایشان امر میکنند که حتماً این کار را بکن . در جلسات مذکور همچون قلمستانی ، نهال هایی که می بالیدند ، به بوستان اشجار طیبه آقا (حضرت آیت الله نجابت ) منتقل می شدند .

بعد از تالیف کتاب فروغ دانش در قرآن و حدیث بود که حضرت آیت الله نجابت  ، استاد حقیقی را به نوشتن و تالیف کتب امر و ترغیب نموده و فرمودند : کار به چاپ آنها نداشته باش ، تو باز بنویس ، خدا کریم است . به طوری که شاگردان حضرت آیت الله نجابت ، همه منتظر چاپ کتب ایشان بودند . کتاب های تخلی و تزکی و دو جلد تحلی و یک جلد تجلی در زمان حیات و با کمک ایشان چاپ شد که همگی مورد توجه خاص و عنایت آن بزرگوار قرار گرفت .

استاد کریم محمود حقیقی، سرانجام در تاریخ چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ در سن ۹۵ سالگی به دیدار حق شتافت.

آثار استاد کریم محمود حقیقی حدود ۳۰ عنوان کتاب می‌باشد از جمله:

 • از خاک تا افلاک، موضوع: سرگذشتی از انسان از الست تا دنیا-نشر حضور
 • پیک مشتاقان، موضوع: هدایت و دستگیری سالکان راه به وسیله اولیاء-نشر حضور
 • هدهد سبا، موضوع: رجوع از کفر به سوی ایمان-نشر حضور
 • مرغ سلیمان، موضوع: رهایی از زندان عالم طبع و پرواز در ملکوت -نشر حضور
 • فریاد جرس، موضوع: آمادگی برای رجعت به سوی دوست-نشر حضور
 • حدیث آرزومندی، موضوع: شیرینی‌ها و خطرات در راه سالک -نشر حضور
 • کشتزار عمر-نشر حضور
 • ساغر سحر، موضوع: لذاتی که سالک از سحر و خلوت با محبوب دارد-نشر ارمغان طوبی/نشر شاهچراغ
 • تازیانه‌های سلوک ۱-نشر ارمغان طوبی/نشر شاهچراغ
 • تازیانه‌های سلوک ۲. -نشر ارمغان طوبی/نشر شاهچراغ
 • آداب سلوک قرآنی-نشر ارمغان طوبی

دفتر اول تخلی، موضوع: آداب و منازل توبه

دفتر دوم تزکی، موضوع: تزکیه نفس از صفات ضمیمه

دفتر سوم تحلی، موضوع: آراستن دل به صفات حمیده

دفتر چهارم تجلی، موضوع: جلوه گر شدن انوار الهی

 • از ایشان نیستی می گو از ایشان، موضوع: مجموعه حکایات عرفانی-نشر ارمغان طوبی
 • بوی گل جوش مل، موضوع:تفسیری از حدیث معراج
 • «صفیر عرش» جدیدترین عنوان کتاب وی که گلچینی از تألیفات متعدد اوست که در چهل موضوع عرفانی و اخلاقی به چاپ رسیده‌است.